Apie kūno kalbą

Straipsnis buvo publikuotas 2013 12 06

Psichologė - psichoterapeutė Rūta Butkutė

Kas yra ta kūno kalba ir kodėl bei kaip tas mūsų kūnas „kalba“?

Kūno kalba - tai žmogaus bendravimas, naudojant gestus, judesius, prisilietimus, fizinę laikyseną, veido ir akių išraišką. Kūno kalba visada suteikia papildomos informacijos apie žmogaus charakterį, emocijas ir reakcijas.

Kūno kalbos ženklai yra keturis kartus efektyvesni nei žodinė kalba, tačiau dažnai jie kyla nesąmoningai. Žmogus gali sustabdyti ir nekalbėti, bet jis niekaip negali sustabdyti kūno kalbos.

Pavyzdžiui, pasitikintys savimi žmonės jaučiasi ir bendrauja laisvai, atvirai gestikuliuoja, todėl jų kūno kalba suprantama tiesiogiai ir aiškiai. Tuo tarpu nepasitikinčio savimi žmogaus kūno kalbą jau reikia "skaityti" ir mąstyti, ar viskas, ką žmogus sako, yra tiesa.

Kūno kalba pasako itin daug, ypač ilgesnio bendravimo metu. Ji atspindi giluminius ar pasąmoninius žmogaus poreikius: pvz.: dominuoti, konkuruoti, gauti dėmesio, nuraminimą ir pan.

Pavyzdžiui, jeigu žmogus patiria stiprų stresą ir nori nusiraminti ar pasiguosti- nesąmoningai save apkabins, dažniau stebėsime, jog žmogus glostys savo veidą, kaklą, delnais braukys šlaunis ir pan.

Kūno kalbą geriausiai išmano aukšto emocinio intelekto žmonės - įprasta, jog jie yra jautresni aplinkai ir geriau suvokia savo bei kitų kūno kalbą. Emocinio intelekto tyrėjai teigia, kad tokie žmonės gyvenime pasiekia daug daugiau ir yra sėkmingesni. Todėl kūno kalbos išmanymas ir jos naudojimas daro ženklią įtaką asmeniniame ir darbiniame žmogaus gyvenime.

2.

Sakoma, kad kūno kalba nemeluoja. Ar tai tiesa ir kodėl taip yra? Kas lemia, kad kūnas negali pameluoti?

Iš tiesų, kūno kalba tikrai nemeluoja. Pirmiausiai todėl, kad tai susiję su limbine smegenų sistema, kuri atsako už instinktyvias ir itin greitas žmogaus reakcijas į aplinką ar kitus žmones. Jos būna itin spontaniškos ir atspindi tikruosius, o ne apgalvotus žmogaus jausmus bei ketinimus. Jeigu sąmoningai sieksime kokio nors tikslo, žodžius galime apgalvoti, bet kūno kalba kalbės kitaip.

Limbinė sistema susijusi ir su emocijomis, o jas paprastai atskleidžia veido išraiškos, kojų, rankų ir kiti kūno judesiai.

Žmogaus gestus ar išraiškas mes pastebime pirmiausiai. Mūsų gestai - tai tarsi asmenybės išraiška, dažnai tiesi ir įvairialypė. Todėl norisi pabrėžti, jog nereiktų tiesiogiai ar netgi primityvokai interpretuoti kiekvieno gesto - reiktų vertinti visumą - pvz. žmogus, pasižymintis itin aukšta energija, visada daug gestikuliuos, stovės tvirtai įsirėmęs, vaikščios pirmyn ir atgal - ir tai nebūtinai reikš, jog jis nori demonstruoti galią arba yra nerimtas. Tokie asmenys veikia greitai, mėgsta jaudinančius dalykus, jiems būdinga nuotaikų kaita, todėl natūralu, kad kūno kalba visa tai atspindės.

Apskritai, sąmoningai valdyti kūno kalbą yra itin sunkus iššūkis žmogaus smegenims. Sąmoningas kūno valdymas paprastai neatrodo natūraliai, judesiai vėluoja su kalbėjimu ir atrodo itin nenuoširdžiai.

3.

Kuo kiekvienam gali būti naudingas kūno kalbos žinojimas? Kaip tai gali praversti žmogaus gyvenime, elgesyje ir pan.?

Kaip jau minėjau, kūno kalbos išmanymas padeda pasiekti savo tikslų, sėkmingiau įveikti užduotis, lengviau bendrauti ir pan. Bandysiu pateikti keletą pavyzdžių, kuo tai gali būti naudinga.

Kito žmogaus veido išraiškų stebėjimas leidžia lengviau valdyti pokalbio eigą ar netgi jį pabaigti, ypač derybose arba konfliktinėse situacijose - pastebėję, kokias emocijas išgyvena kitas žmogus: nuostabą, liūdesį, džiaugsmą, pyktį, pasibjaurėjimą ar kt., lengviau jas valdysime.

Akių kontaktas gali atskleisti įvairų jausmų spektrą - nuo simpatijos iki priešiškumo arba netgi dominavimo santykyje. Manau, kad visi esame patyrę, kaip nesmagu, kai į mus žvelgiama įtariai, abejingai ar sarkastiškai. Pyktį labiausiai atspindi “užmušantis žvilgsnis. Jeigu pamatome mums patinkantį žmogų - siunčiame kviečiantį, flirtuojantį žvilgsnį ir pan. Svarbu juos atpažinti ir atitinkamai pagal juos elgtis.

Netgi prisilietimas ar rankos paspaudimas gali pasakyti mums labai daug, ypač susitikus pirmą kartą. Tai padeda sustiprinti kontaktą arba pasijausti saugiau, jeigu ranka spaudžiama tvirtai, tiesiai žvelgiama į akis. Arba sukelti agresiją, jei kitas žmogus ar partneris nusiteikęs priešiškai.

Kūno kalbos pažinimas leidžia mums lengviau atpažinti, kai kitas žmogus meluoja. Melą dažnai pastebime, kai egzistuoja neatitikimas tarp įvairių kūno kalbos padėčių: pvz.: šypsosi ir sukryžiuoja rankas ant krūtinės; greitai keičiasi veido išraiškos; pradedama kalba lėčiau ir ne taip sklandžiai; dažniau mirkčiojama, per trumpai arba neįprastai ilgai žiūrima ir pan.

Kūno kalbos išmanymas tikrai palengvina situaciją, nes didina žinojimą, ką kitas žmogus jaučia ir kaip tinkamai pasielgti esamoje situacijoje.

4.

Ir kodėl dauguma žmonių dar nemoka tos kalbos, nors ji tokia pat sena kaip ir žodinė (ar gal net senesnė?) ir galėtų būti tokia naudinga ?

Gebėjimas perprasti žmones ir jų kūno kalbą - įgūdis, kuriam reikia skirti laiko ir nuolat mokytis. Pirmiausiai, ko gero, dažnai reikia gerai suvokti save ir savo kūno kalbą.

Daug žmonių dabar nori iš karto būti sėkmingi, charizmatiški, daryti įtaką, valdyti kitus - deja, nėra taip paprasta - kartais tai ilgas ir sunkus darbas su savimi. Itin dažnai tai susiję su aukštu emociniu intelektu. Kai žmogus gerai suvokia ir pažįsta savo jausmus, tuo pačiu jam tampa daug lengviau analizuoti ir pamatyti kitus.

Apskritai gebėjimas suprasti kūno kalbą gali padėti daug giliau, prasmingiau pažvelgti į aplinkinį pasaulį ir žmones.

5.

Jei kūno kalbos galima išmokti, tai gal vis dėlto galima išmokti ir ją pakeisti, kad vis dėlto apgauti kitus? Ar tai neįmanoma ir kodėl?

Manyčiau, kad dauguma žmonių daro klaidą, jog pernelyg supaprastina kūno kalbą arba pernelyg ją sureikšmina, tiesiog negirdėdami, ką kitas žmogus kalba. Kūno kalba yra įvairialypė ir labai priklauso nuo skirtingų situacijų, ženklų bei kultūrinių dalykų. Jeigu dėmesį kreipsime arba darysime išvadas tik ties vienu dalyku, ignoruodami visumą - rizikuojame situacijas suprasti klaidingai arba mąstysime labai stereotipiškai.

Visiškai nereikalinga ir netgi neefektyvu nuolat sąmoningai galvoti apie kūno judesius, veido išraiškas, kurie nėra Jums natūralūs - tai tik parodys, jog esate neatviri ir tikrai nekontroliuosite savęs, tai netgi sutrikdys Jūsų bendravimą.

6.

Gal galėtumėte pateikti keletą praktinių patarimų, kuriais kiekvienas galėtų pasinaudoti savo asmeniniame gyvenime.?

Vis tik aš palinkėsiu išlikti natūraliems ir nepersistengti - visi patarimai apie kūno kalbą turi būti priimtini ir patinkantys Jums patiems. Tik tada jie taps sėkmingi ir leis pasiekti norimus tikslus. Kitaip tariant, svarbu išlikti savimi.

Kartais tikrai yra situacijų, kai jaučiame, jog kalbėdami su žmogumi, gauname tarsi "dvigubas žinutes" - viena kalbama, kita sako kūno kalba. Tokiu atveju, siūlyčiau patikėti "pasąmoniniu žinojimu" arba kūno kalba - mažesnė tikimybė suklysti.

Išlikite atsargūs, vertindami žmones, neturėdami pilnos informacijos ir remdamiesi vienu požymiu - tai vienas tiesiausių kelių sugadinti santykius. Tikrai niekas nemėgsta teisiančių ar kitus vertinančių žmonių.

Pažindami save, tikrai lengviau skaitysime ir kitų žmonių kalbą, o tuo pačiu didinsime supratimą ir toleranciją kitokiam nei aš pats.